1399/03/07

پیکار نوجوان گیلانی با متجاوزان علیه دین و انقلاب

شهید محمد نقی امینیان یکی از طلاب نوجوان گیلانی است که در دوران جنگ، تحصیل در حوزه علمیه را رها کرده و برای دفاع از خاک میهن و ناموس کشور راهی میدان نبرد حق علیه باطل شد.

 پیکار نوجوان گیلانی با متجاوزان علیه دین و انقلاب

شهید محمد نقی امینیان یکی از طلاب نوجوان گیلانی است که در دوران جنگ، تحصیل در حوزه علمیه را رها کرده و برای دفاع از خاک میهن و ناموس کشور راهی میدان نبرد حق علیه باطل شد.

در اوایل پیروزی انقلاب، استکبار منافع خود را در ایران ازدست‌رفته می‌دید و تمام امکانات نظامی و مالی خود را در اختیار رژیم بعث عراق قرارداد تا از این طریق جمهوری اسلامی را شکست دهد.

با شروع جنگ و دوران دفاع مقدس آنان که سهم اصلی را در انقلاب داشتند خاک‌ریز جبهه سنگر جدیدشان شد و سفره خود را در آنجا پهن کردند و سهمشان از انقلاب همان تصاویری است که در فضاهای مجازی دست‌به‌دست می‌چرخد تا برسد به دست محدود افرادی که سهم اندکی را از بیت‌المال طلب کردند!

شهدا در دوران دفاع مقدس عزت، آبرو و بیت‌المال را در دفاع از ناموس و میهن خود یافته و صادقانه و برای کسب رضایت پروردگار در جبهه‌های حق علیه باطل شرکت کرده و به شهادت رسیدند زیرا شهدا نگران دست‌درازی به بیت‌المال، تبعیض قائل شدن در بین مردم بودند و حتی بعضی از آنان زمین‌های کشاورزی و اموال خود را برای کمک به نیازمندان در اختیار مسؤولان مربوطه می‌گذاشتند.

در دیدگاه برخی از مردم، وظیفه طلاب تحصیل در حوزه‌های علمیه و‌ صحبت کردن در خصوص مسائل مختلف دینی و‌ شریعت است ولی در دوران دفاع مقدس که حضور در جبهه به یک وظیفه شرعی تبدیل‌شده بود طلاب، جهاد درراه خدا را به حضور در حوزه‌های علمیه ترجیح داده و در کنار جوانان در جبهه‌ها شرکت و شهدای بسیاری را تقدیم نظام اسلامی کردند.

شهرستان آستانه‌اشرفیه به دلیل وجود حرم مطهر حضرت سلطان سید جلال‌الدین اشرف (ع) چهارمین شهر مذهبی بوده ‌و یکی از قدیمی‌ترین حوزه علمیه کشور در این شهرستان وجود داشت و طلاب آستانه‌ای در دوران دفاع مقدس تکلیف را در حضور جبهه‌ها یافته و شهدایی از این طلاب علیرغم سن جوانی به شهادت رسیدند.

.

.

یکی از این طلاب شهید آستانه‌ای محمد نقی امینیان است که در سال ۶۷ و علیرغم داشتن سنی کم در منطقه عملیاتی شلمچه به آرزوی دیرین خود یعنی شهادت رسید.

شهید محمد نقی امینیان در سال ۱۳۵۰ در خانواده انقلابی و در شهر قم دیده به جهان گشود و از همان دوران کودکی و با تبعیت و الگوی برداری از پدر بزرگوار خود و علیرغم گذراندن تحصیل در دوران ابتدایی و راهنمایی در سال ۶۴ به درخواست خود در حوزه علمیه شهرستان آستانه‌اشرفیه، درس طلبگی را آغاز کرد و‌ سپس برای ادامه تحصیل وارد شهر مقدس قم رفت و در سه سال به مقام بالای طلبگی رسید.

شهید امینیان از همان دوران کودکی به دلیل علاقه بسیار خود به حضرت امام (ره) علاقه بسیاری زیادی به یاد گرفتن فنون نظامی داشت و سرانجام در پادگان منجیل و رودبار فنون نظامی را فراگرفته و آماده حضور در جبهه‌های جنگ شد.

این شهید بزرگوار از همان ابتدا دوران دفاع مقدس بی‌تاب حضور در جبهه‌های جنگ بود و سرانجام با جمعی از دوستان خود در تیپ رزمی امام صادق (ع) قم ثبت‌نام کرد و با لشکر ۴۱ ثارالله کرمان در جبهه‌های جنگ حضور یافت تا از خاک و ناموس جمهوری اسلامی دفاع کند.

شهید امینیان دارای فضائل اخلاقی بسیار زیادی ازجمله اعتقاد به ولی‌فقیه، دفاع از حق، دوری از گناه و تأکید بر عدم استفاده نادرست از بیت‌المال بود ولی یک جمله از وصیت‌نامه گران‌بهای این شهید بزرگوار باعث تحیر و تعجب مقام معظم رهبری شد و آن جمله این بود، «آقاجان! موتور گازیم را بفروشید و هر چه پول‌دارم از بانک بگیرید، تمامش را به بیت‌المال تحویل دهید، چون شاید با این روش درس خواندن، حق من نبود که از بیت‌المال مصرف کنم و من نمی‌توانم جواب حق‌الناس را بگویم.»

.

.

امام راحل (ره) می‌فرماید ۵۰ سال عبادت کردید پروردگار از شما قبول کند ولی یک‌بار وصیت‌نامه شهدا را گرفته و آن را مطالعه و‌ درباره‌اش تفکر کنید زیرا وصیت شهدا راه روشنی برای جوانان و اداره صحیح کشور است به‌راستی شهیدان به‌جای برداشتن از سفره انقلاب جان خود را درراه انقلاب گذاشتند./ فارس


خروج